Heat Tracing Ve Isı İzleme Sistemleri


Heat Tracing Nedir?

Heat Tracing, Türkçe’de elektrikli ısıl izleme anlamına gelen, sıcaklık kontrollerinin elektrik akımı vasıtasıyla sağlandığı sistemlerdir. Tank ısıtma ve boru ısıtma, sistemin genel kullanım alanlarıdır. Heat Tracing ısıtıcı kablo uygulaması sayesinde, akışkan maddeler istenilen sıcaklıkta sabitlenebilir.

Heat tracing, elektrikli ısıl izleme de denilen sıcaklığın elektrik akımı sayesinde kontrol edilmesini sağlayan mekanizmadır. Elektrikli ısıtıcı kablo ile tank, boru ve buna benzer malzemelere sarılır. İçinden geçen elektrik akımı ile birlikte ısı kaynağı oluşturulur. Daha önceden kullanılan buhar ve sıcak su yöntemleri kadar maliyet oluşturmaz ve çok daha güvenilir bir uygulama sunar. Heat tracing uygulandığı yerde bulunan akışkan maddelerin donmasını, pıhtılaşmasını ve benzeri sorunları önleyerek uygun bir çalışma ortamı yaratır.

Heat Tracing ile sıcaklık kontrolünü yapmak için farklı sıcaklık ölçüm noktaları sayesinde istenilen derece kolaylıkla elde edilir. Hem tasarruf sağlaması hem de ekonomik maliyet oluşturmasıyla birçok firmanın gönül rahatlığıyla kullandığı bir sistemdir.

Heat Tracing sistemleri artık eskide kalmış ve teknoloji açısından yetersiz olan ısıtma sistemlerinden çok daha avantajlıdır.

Heat Tracing Avantajları

  1. Heat Tracing sıcaklık kontrolünü en iyi ivmeyle kullanım olanağı sağlar.
  2. Yüksek maliyetli olmadığı gibi, kaliteli yapısıyla da uzun bir süre garanti kapsamındadır.
  3. Hiçbir bakım maliyeti bulunmaz. Korunaklı ve dezenformasyona karşı dayanıklı yapısıyla bilerek ya da yanlışlıkla darbeye maruz kalmadıkça arıza göstermez.
  4. Kendinden regüleli olmasıyla birlikte uzun ömürlüdür.
  5. Gerekli ısı değerlerine ulaşınca sensörler sayesinde tasarruf moduna geçerek enerji harcamasını durdurarak tasarruf sağlar.
  6. Heat Tracing ısıtma yöntemleri arasında muadilleri arasında en ucuz yöntemdir. Buhar veya sıcak su gibi ısıtma yöntemlerine göre üç kat ucuz bir maliyet sunar.

Yorumlar devre dışı.