Isıtıcı Kablo Nedir?

Farklı voltajlarda çalışan, seri ya da paralel olarak bağlanabilen rezistans teli ile güç taşıyıcı kablonun birleşiminden oluşan kabloya, ısıtıcı kablo denir. Isıtıcı kablo, rezistans kablo veya kes-kullan kablo olarak da geçmektedir. Genellikle kullanılan elektrik kablolarından çok daha farklı bir hizmette kullanılırlar. İstenilen alana göre ayarlanabilen ısıtıcı kabloları metrekare ölçüsünde olarak bulundukları yere elektrik gücü uygularlar. Proje aşamasında uygulanan her kablonun bir bağlantı noktası vardır ve bu bağlantı noktaları sayesinde bir diğer kabloya kolaylıkla bağlanabilmektedir. Bu sayede ihtiyaca göre kablo kullanımı imkanı sağlayarak tasarruflu bir malzeme harcaması sunar.

Isıtıcı kablo iki farklı özellikte üretilmektedir:

 1. Sabit Güçlü Isıtıcı Kablo
 2. Regüleli Isıtıcı Kablo

Müşterilerimize sunduğumuz ısıtıcı kabloları istenilen özelliklere uygun hale getirilerek paketlenmektedir.

Bu özellikler iki uygulamaya bağlı olarak sunulur:

 1. Isıtıcı yani rezistans kablolaları sabit güçlü kablolardır. Metrekare olarak tekrar ölçülendirilebilir.
 2. Her 1 metrelik kablolarda bir adet bağlantı noktası bulunur.

Isıtıcı Kabloların Teknik Özellikleri Nelerdir?

 1. Kablolar her metre başına 10W ile 50W arasında elektrik gücünden oluşabilmektedir. Sizlere hazır bir şekilde paketleyerek sunduğumuz ısıtıcı kabloları “10 W” ile “50 W” arasında güç uygulayacak şekilde üretilerek kaç metre/W ihtiyacınız varsa ona göre bir sipariş oluşturulur.
 2. Tasarruf açısından volt değerleri yani gerilimleri 210-240 arasında ayarlayacak bir şekilde imalatı gerçekleştirilir.
 3. Isıtıcı kablolarda üç renk bulunur. Kırmı, mavi ve yeşil renk seçenekleri ile istediğiniz rengi tercih edebilirsiniz. Kullanım açısından hiçbir farkı yoktur.
 4. Isıtıcı kablolarında tercih edeceğiniz alanlara göre ekstra özellikler de uygulatabilirsiniz. Metalik örgü sayesinde daha elverişli bir döşeme elde edebilirsiniz.

Isıtıcı kabloyu uygulamadan önce bilmeniz gereken birkaç konu vardır.

 • Uygulayacağımız yüzey,
 • Isıtmak istediğimiz materyal
 • Çevre şartları

Örnek olarak içinden su geçen bir boruyu düşünelim. Evinizin ya da fabrikanızın dışında bir su deposu olduğunu varsayalım. Bulunduğunuz bölgede kış şartları ağır olarak yaşandığı için bu depo donacaktır. Bu donmayı önlemek istiyorsanız bilmeniz gereken iki şey bulunur:

 1. Bulunduğunuz bölgenin o ana kadarki en düşük hava sıcaklığı kaç derece olmaktadır?
 2. Kesilebilir ısıtıcı kablonun kalınlığı ne olmalıdır?

Isıtıcı kablolar sıvıların bir yerden başka bir yere pompalanma işlemlerinde donmayı önleyerek sıvıların taşınmasını uygun hale getirir. Ayrıca birtakım kimyasal maddelerin viskoziteleri çok yüksektir. Bu sebeple pompalanma işlemleri için yüksek güçlerde ısı uygulanması gerekir. İşte bu durumlarda ısıtıcı kablolar başarılı bir şekilde ısı değerlerini yükselterek sıvıları akıcı hale getirir.

Yorumlar devre dışı.