Oluklu Isıtma

Oluklu Isıtma, kullanımı oldukça yaygın olan ısıtma yöntemleri arasında sayılır. Oluklu yerden ısıtma nedir, kısaca açıklamak gerekirse, boruların sığacağı ölçüde oluklar açılır. Açılan oluklara gerekli malzemeler yerleştirilerek kurulum kolayca gerçekleştirilir. Yerden ısıtma sistemi birçok avantajı da beraberinde getirir. Sadece elektrik kullandığı için kabarık doğalgaz faturalarını önler. Hiçbir görüntü kirliliği yaratmayan sistem sağlar. Üzeri çeşitli araçlar sayesinde kapatılır ve kullanıma hazır hale gelir. Son derece güvenli ve konforludur. Oluk açmak için tüm zeminler kullanılabilir. Tüm yapı malzemeleri oluklu yerden ısıtma sistemine uygun düzeydedir. 4 santimetrelik zemin üzerinde uygulanmaktadır.

Oluklu Isıtma

Taşıyıcı alt zemin için önce şap uygulanır. Bu işlemin ardından oluk açma yapılarak, oluk haritası oluşturulur. Bu aşamadan sonrası son derece basit ve hemen herkesin uygulayabileceği aşamaları içerir. Herhangi bir plan, üst düzey teknik bilgi gerektirmez. Yerden ısıtma boru metrajı ölçümü ne kadarlık bir yüzeye uygulanacaksa ona göre ürün boyut birimi hesaplanır. Oluk açıldıktan sonra, yüksek miktarlara satın alınan levhalara ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu da hesaplarınızda ekstra bir harcama doğurmaz.

Isı Yalıtımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Oluklu Isıtma, Isı yalıtımı gerçekleşmesi için kurulumun tamamlanması gerekir. Oluk açma işleminde tozlar kirlilik oluşturmasın diye emici bir araç kullanılarak ortamın temiz kalması sağlanır. Bu oluklara göre daha önceden hazır halde tutulan borular yerleştirilerek tüm açıklar kapatılır. Bu işlem son derece hızlı ve basittir. Yerleşim alanında tüm aşamalar tamamlandıktan sonra herhangi bir döşeme malzemesine ihtiyaç duyulmaz. Dilerseniz bu yalıtımın üzerinde fayans ya da benzeri zeminleri yerleştirebilirsiniz.

Isıtma boruları yerleştirilmeden önce titiz bir çalışma uygulanır. Ekstra bir beton kırılımı yapılmaz. Santimi santimine açılan oluklar doldurulduktan sonra üzeri nizami bir biçimde kapatılır. Boru döşemeleri yüksek kaliteli ürünlerden seçilerek yapılır. Dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları, kullanım açısından her zaman dikkat edilen unsurlardır. Servis, genel olarak bir iş günü içerisinde tamamlanıp hazır hale getirilecek şekilde verilir. Herhangi bir ek masraf oluşturmaz ve harici malzeme istenmez. Dilediğiniz takdirde üzerine macun yoluyla bir örtü gerçekleştirdikten sonra yeni döşeme sağlayabilirsiniz. Bu döşemelerde ısı yalıtımı sorunsuz şekilde çalışır.

Oluklu Yerden Isıtma Sisteminde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Oluklu Isıtma ve yerden ısıtma sistemini her zaman kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Fakat kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunların da geneli yüzeyle alakalı durumlardır.

  • Yüzey düzgün mü? Herhangi bir eğim olmamasına dikkat edin.
  • Çıkarılan atıklar titizlikle yok edilmelidir.
  • Isıtma sistemi için devreler bulunur. Bu devrelerden dağıtım gerçekleşir. Bağlantının doğru ayarlanması önemlidir.
  • Zemin ve zemine bağlı duvar uygun bir oranda tutulmalıdır,
  • Kaldırılan döşeme sonrasında kullanılacak zemin, oluk için müsait durumda bulunmalıdır.

Oluklu Isıtma, Ev tipi yerden ısıtma kurulumu yapacak servis personelleri sizlere dikkat edilmesi gereken noktaları söyleyecektir. Kullanıma başlarken ilk dikkat etmeniz gereken nokta, ısı artışlarına bakmanızdır. Ani bir ısı artışı gözleniyorsa teknik servisle irtibata geçilmelidir. Isı çalışma prensibi olarak kademeli bir artış gösterir. Bu çalışma sistemi enerji tasarrufu için çok önemlidir. Ayrıca güvenlik tedbiri nedeniyle de bu çalışma sistemi gerekmektedir. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri, günümüzde hemen her yerde kullanımı yaygındır. Hayati bir tehlikeye hiçbir zaman neden olmaz. Zaten bina girişlerinde yer alan sigortalar sayesinde, herhangi bir problemde doğrudan elektriğiniz kesilir. Ev tipi yerden ısıtma ile güvenli ve sağlıklı bir sisteme geçiş yapabilirsiniz. Yerden ısıtma hesabı ile bütçeniz rahatlar. Uzun ve kısa vadede gerçek bir tasarruf amacı güden yerden ısıtma sistemleri vazgeçilmeziniz olacaktır.